Projekt Evropské Serengeti na podporu středočeské krajiny dostane dva miliony korun

17.10.2018
Projekt Evropské Serengeti, díky kterému může po stovkách let veřejnost opět sledovat původní středočeskou krajinu, dostane podle rozhodnutí radních dotaci v maximální výši dva miliony korun. Za většinu z této částky se pořídí technika určená především pro přepravu zvířat.

Rezervace s názvem Evropské Serengeti vznikla před čtyřmi lety a v průběhu tří etap se rozrostla do dnešní podoby. Jejími hlavními obyvateli jsou zubři, koně a pratuři, tedy tři zástupci velkých kopytníků, kteří kdysi obývali naše území. „Jedním z hlavních cílů je přiblížit dětem, mládeži a obecně veřejnosti původní podobu středočeské a evropské přírody, na jejíž tvář měli výrazný vliv velcí kopytníci. Čtvrtá etapa, jejíž financování jsme nyní podpořili, je zaměřená na praktickou ekologickou výchovu v terénu. Výsledkem by měla být původní krajina – step, a to včetně rostlinstva. Na vytvoření biotopu přírodních luk a pastvin má přitom zásadní vliv přirozená pastva původních druhů zvěře,“ zdůrazňuje hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

Většina ze dvou milionů korun, kterými bude kraj projekt Evropské Serengeti dotovat, půjde na investiční výdaje. „V rámci čtvrté etapy se sníží deficit v technickém vybavení. Rezervace získá odchytové zařízení pro bezpečné zacházení se zvířaty v případě jejich transportu nebo nutného vyšetření či ošetření. Zároveň je nezbytné získat techniku pro převoz zvířat a materiálu nutného k péči o rezervaci. Dosud se tyto prostředky zapůjčovaly. S rostoucím počtem zvířat a rozlohou rezervace už pronájem techniky není ekonomicky rentabilní,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD) s tím, že kraj přispěje například na pořízení vozu vybaveného tažným zařízením, na přepravní přívěs na zvířata, valník na převoz ohrad, odchytové zařízení, nebo na postavení objektu, v němž se bude skladovat materiál. Celkové náklady na čtvrtou etapu projektu Evropské Serengeti přesáhnou 3,3 milionu korun. Etapa bude přitom financovaná i z jiných zdrojů než z rozpočtu Středočeského kraje.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Kutnohorska