Mezi architekty, kteří obdrželi prestižní cenu Jože Plečnika, je i několik Středočechů

04.10.2018
Mezinárodní den architektury byl příležitostí ke slavnostnímu udělení cen za celoživotní přínos architektuře a stavitelství – cen Jože Plečnika. Ve Španělském sále Pražského hradu předal za Středočeský kraj toto ocenění řadě významných osobností středočeský radní JUDr. Robert Bezděk.

Cena nese jméno vynikajícího slovinského architekta Jože Plečnika, který významně ovlivnil především podobu hlavního města Prahy. Udělovala se u příležitosti celostátních oslav založení samostatné Československé republiky v roce 1918 v rámci slavnostního večera, který připomíná a vyzdvihuje význam československé architektury a stavitelství posledních 100 let.

Slavnostního předání se zúčastnilo více než 800 vybraných hostů, především architektů a příznivců architektury. Ocenění za Středočeský kraj získala řada osobností jako například prof. Ing. akad. arch. Alena Šrámková, prof. Ing. arch. Ladislav Lábus, Ing. arch. Josef Pleskot, prof. Ing. arch. akad. arch. Václav Girsa nebo doc. Ing. arch. Václav Aulický. Předávání cen Jože Plečnika je součástí oslav 100. výročí založení Československa pořádaných mezinárodním festivalem architektury a urbanismu Architecture Week Praha a Správou Pražského hradu.

Na tvorbě seznamu oceněných osobností se ve spolupráci s Czech Architecture Week podílely státní instituce a profesní organizace: Spolok architektov Slovenska, Obec architektů ČR, Foibos Books, ale také Krajské úřady, Krajská města, Hlavní město Praha, AUÚP, ČKAIT a další. Odborným garantem pro ocenění za střední Čechy byl Dr. Oldřich Janota.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Kutnohorska